رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی: محوریت راه اندازی مراکز دانشگاه علمی کاربردی ارتباط با صنعت است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: نمایشگاه دستاوردهای این دانشگاه 10 تا 13 مردادماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمدحسین امید در نشست خبری در سازمان مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه جامع علمی کاربردی، 10 تا 13 مردادماه با ارائه هزار و 200 دستاورد از مراکز مختلف این دانشگاه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می شود.

وی افزود: در این نمایشگاه دستاوردهای 220 مرکز این دانشگاه از 29 استان کشور ارائه خواهد شد.

دکتر امید تأکید کرد: در این نمایشگاه 1200 دستاورد ارائه می شود که 86.5 درصد این دستاوردها مربوط به گروه صنعت، 9 درصد مربوط به گروه فرهنگ و هنر، 3 درصد مربوط به گروه کشاورزی و 1.5 درصد مربوط به گروه خدمات است.

دکتر امید گفت: در حاشیه این نمایشگاه، معرفی دوره های علمی کاربردی ، بازارچه کارآفرینی و بستر ارتباط میان مراکز و صنایع مختلف برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه نقش مهمی در معرفی فعالیت های این دانشگاه به عموم مردم خواهد داشت.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه این دانشگاه امسال 25مین سالگرد تأسیس خود را جشن خواهد گرفت برنامه های مختلفی از سال گذشته در این زمینه آغاز شده و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه نیز یکی از مهم ترین برنامه ها در این حوزه بشمار می رود.

دکتر امید افزود: این نمایشگاه همزمان با ثبت نام دوره های کاردانی این دانشگاه برگزار می شود که می تواند نقش موثری در آشناسازی مخاطبان با این دانشگاه داشته باشد.

وی اظهار داشت: ثبت نام دوره های کاردانی این دانشگاه از 2 مردادماه آغاز شده و تا 17 مردادماه ادامه دارد.

لزوم تحقق برنامه ششم توسعه در حوزه مهارتی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و پیش بینی این قانون برای جذب دانشجویان مهارتی گفت: در این قانون پیش بینی شده است تا 30 درصد دانشجویان کشور در حوزه مهارتی تحصیل کنند.

دکتر امید اضافه کرد: تا پایان قانون برنامه ششم توسعه باید حدود یک میلیون و دویست هزار دانشجوی مهارتی در کشور وجود داشته باشد این درحالی است که دانشجویان مهارتی در مهرماه سال 95 کمتر از 600 هزار دانشجو بوده است.

وی عنوان کرد: تعداد کل دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در حال حاضر حدود 420 هزار نفر است که اگر در مهرماه امسال نیز 120 هزار دانشجو جدید پذیرش شوند تعداد دانشجویان این دانشگاه به کمتر از 550 هزار نفر افزایش می یابد که با احتساب دانشجویان دیگر زیرنظام های مهارتی همچنان آمار دانشجویان مهارتی از برنامه ششم توسعه عقب است.

محوریت راه اندازی مراکز دانشگاه علمی کاربردی ارتباط با صنعت است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مراکز این دانشگاه با محوریت تعامل و صنعت شکل گرفته اند اما در مقاطعی برخی از مراکز ایجاد شده اند که این ارتباط میان آنها وجود نداشت.

دکتر امید خاطرنشان کرد: برنامه داریم به مراکزی از این دانشگاه که در جوار صنعت ایجاد شده اند کمک کنیم تا فعالیت آنها در این مسیر ادامه یابد و مابقی مراکز را نیز حمایت کنیم تا در این زمینه حرکت کنند.

وی با بیان اینکه آموزش های دانشگاه علمی کاربردی باید تقاضامحور باشد تأکید کرد: در برخی از مراکز ما نقص هایی در ارائه آموزش های مهارت محور وجود دارد که این نقص ها برطرف خواهد شد.

سطح بندی مجدد مراکز علمی کاربردی

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی تصریح کرد: سطح بندی مجدد از مراکز این دانشگاه انجام می گیرد که نتیجه آن در نیم سال اول تحصیلی سال جاری اعلام خواهد شد.

دکتر امید عنوان کرد: سطح بندی اولیه که از مراکز این دانشگاه انجام شد به نحوی بود که با ابهام مواجه بود چرا که برخی از داده ها به صورت خوداظهاری مراکز اعلام شده بود.

وی تأکید کرد: برخی مراکز به نتایج این سطح بندی  اعتراض داشتند بنابراین نتایج آن اعلام نشد و قرار است براساس اطلاعات سال تحصیلی 95-96 سطح بندی مجدد مراکز انجام و نتیجه آن اعلام شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی همچنین با بیان اینکه آموزش های مهارتی این دانشگاه باید به جامعه شناسانده شود ادامه داد: اگر بتوانیم دانشگاه را به مردم بشناسانیم و ضعف های خود را پوشش دهیم با مشکل کاهش جمعیت دانشجویی در  این دانشگاه مواجه نخواهیم شد.

دکتر امید اظهار داشت: بیش از 75 درصد دانشجویان این دانشگاه که شاغل نبوده اند پس از اتمام تحصیل، شغل پیدا کردند. این امر نشان دهنده جایگاه مناسب آموزش های مهارتی این دانشگاه در جامعه است.

راه اندازی مراکز علمی کاربردی در کشور عراق

وی افزود: با توجه به تصویب آئین نامه پذیرش دانشجوی خارجی و ایجاد مراکز علمی کاربردی در کشورهای همجوار برنامه داریم تا در حوزه بین‌المللی فعالیت کنیم.

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت: ایجاد مراکز این دانشگاه در برخی از کشورهای همسایه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این کشورها در دستور کار است که این روند با کشور عراق آغاز شده است.

دکتر امید خاطرنشان کرد: این مأموریت به مراکز استان های مرزی از جمله کرمانشاه، کردستان و ایلام داده شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر برخی از مراکز این دانشگاه نیز دانشجوی خارجی پذیرش کرده اند و این روند توسعه خواهد یافت.

ارزیابی مدرسان دانشگاه علمی کاربردی

رئیس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به ارزیابی مدرسان این دانشگاه گفت: پس از اتمام برگزاری فراخوان جذب مدرسین ارزیابی مدرسین فعلی این دانشگاه نیز آغاز خواهد شد.

دکتر امید تصریح کرد: ممکن است برخی از مدرسین این دانشگاه که سالها مشغول به تدریس بوده اند در ارزیابی کیفی که قرار است انجام گیرد، صلاحیت های لازم را برای ادامه همکاری کسب نکنند.

وی با اشاره به فراخوان جذب مدرس در مراکز دانشگاه علمی کاربردی اظهار داشت: در استان هایی که متقاضی کمتر از 3 برابر نیاز بود، آزمون برگزار نشد اما در استان تهران که 13 هزار نفر متقاضی تدریس در مراکز این استان بودند، روز گذشته آزمون پذیرش این افراد برگزار شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی تأکید کرد: در مجموع در کل کشور این دانشگاه نیازمند 9 هزار مدرس جدید بود که بیش از 43 هزار نفر ثبت نام کردند.

دکتر امید گفت: ارزیابی اولیه برخی از متقاضیان تدریس در این دانشگاه در استان ها به اتمام رسیده و این افراد می توانند از مهرماه مشغول به تدریس شوند اما روند بررسی در برخی دیگر از استانها ادامه دارد.

وی عنوان کرد: در استان تهران نیز 13 هزار نفر برای آزمون جذب مدرسان ثبت نام کردند که از این تعداد 3 هزار نفر در مرحله اول پذیرفته و برای انجام مصاحبه انتخاب می شوند که در نهایت  هزار نفر پذیرش نهایی خواهند شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی توضیح داد: با توجه به اینکه موضوع ارزیابی مدرسین این دانشگاه در دست انجام است بنابراین براساس نتایج این ارزیابی، امکان اعطای رتبه به مدرسین این دانشگاه وجود دارد که در میزان حقوق آنها تأثیر خواهد داشت.

بررسی ایجاد یک ستاد مشترک برای 2 دانشگاه

دکتر امید گفت: هیچ گاه موضوع ادغام دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی مطرح نبوده است اما ایجاد یک ستاد مشترک برای این دو دانشگاه در حال بررسی است.

وی افزود: با توجه به اینکه کارکرد دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی با یکدیگر متفاوت است هیچ گاه ادغام این دو دانشگاه مطرح نبوده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای یک دانشگاه کاملا دولتی است اما دانشگاه علمی کاربردی مراکز خودگردان و خصوصی را تحت پوشش دارد.

دکتر امید خاطرنشان کرد: موضوع ادغام مطرح نیست اما برای جلوگیری همپوشانی فعالیت ها در این دو دانشگاه موضوع ایجاد یک ستاد مشترک مطرح است که این موضوع در زمان هایی تا بخشی جلو رفته است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: با ایجاد این ستاد سیاستگذاری، راهبری، برنامه ریزی درسی، گسترش آموزش و نظارت به صورت یکسان انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیوندهای مهم

تماس با ما

آدرس مرکز شماره 1 (خواهران) :

ورامین-میدان رازی-ابتدای بلوار رسالت-جنب آتش نشانی-ساختمان شهید مهتدی-مرکز علمی کاربردی شهرداری ورامین

شماره های تماس :36220146 – 36229945    – کدپستی 3371739974

آدرس مرکز شماره 2 (برادران) :

ورامین-بلوار رسالت-مجتمع عفاف-مرکز علمی کاربردی شهرداری ورامین

شماره تماس:36220091

 

آدرس مرکز نقشه

تمام حقوق برای دانشگاه علمی کاربردی ورامین محفوظ میباشد


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/pesarek2/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373