گزارش همایش “ستارگان درخشان ورامین”

همایش ستارگان درخشان ورامین با حضور نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی حجه الاسلام والمسلمین ابوترابی ، مسئولین ،بسیجیان ، اساتید و دانشجویان ، شاهدان عینی و خانواده های شهدای قیام خونین15خرداد سال 1342 برگزار شد .
در این همایش که با اجرای سیدرضا نواب مجری توانمند صداوسیما برگزار شد ، دبیر همایش ستارگان درخشان ورامین و رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرداری ورامین ضمن خیر مقدم به حاضران ، روز جوان و روز میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام را تبریک عرض نموده و گفتند :
همایش ملی ستارگان درخشان با هدف معرفی دستاوردها و اهداف این قیام تاریخی در ۱۵ خرداد سال ۴۲ از سوی دانشگاه علمی کاربردی و ستاد برگزاری مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد شهرستان ورامین برنامه ریزی شده است.

همایش ستارگان درخشان ورامین 9خرداد 1394       4
وی افزود: این همایش تلاش دارد تا با اشاره به نقش قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۴۲ از پرچمداران و فعالان این حماسه بزرگ تشکر و قدردانی کند و در این راستا باید از همه کسانی که ما را در برگزاری این همایش کمک کردند تشکر و قدردانی کرد.
رییس مرکز علمی کاربردی شهرداری ورامین عنوان کرد:مردم شهرستان ورامین، بعدازظهر روز ۱۵ خرداد ۴۲ به پل باقرآباد رسیدند اما متوجه شدند جاده توسط نیروهای نظامی بسته شده است.
وی تصریح کرد: به رغم هشدار نیروهای نظامی، مردم به حرکت خود ادامه دادند و مأموران نظامی که هشدار خود را بی نتیجه می دیدند، به سمت مردم تیراندازی کردند و کفن پوشان ورامینی را به خاک و خون کشیدند،آمار دقیق کشته شدگان قیام ۱۵ خرداد هرگز مشخص نشد، به طوری که این آمار از چهار تا ۱۵ هزار نفر ذکر شده است.
این مسئول گفت:پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مردم ولایتمدار و مومن این منطقه دست از مبارزه برنداشتند و همواره در جبهه های دفاع حق علیه باطل جنگیدند و بیش از ۱۴۰۰ شهید سرافراز از این شهرستان در ۸ سال دفاع مقدس تقدیم امام و انقلاب شد.
وی تأکید کرد: تاریخ در نهم و دهم دی ماه ۱۳۸۸ تکرار شد و وارثان قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ بار دیگر کفن پوشیدند و در دفاع از ولایت و ارزش های نظام اسلامی با پای پیاده به سمت تهران حرکت کرده و پیوند ناگسستنی خود با ولایت فقیه را به نمایش گذاشتند.
ممیزی یادآور شد: حرکت کفن پوشان ورامین بسیار تاریخ ساز و مهم بود به طوری که بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی و صاحبنظران در موضوع فتنه معتقدند که یکی از عوامل کمرنگ شدن حضور فتنه گران در خیابان های تهران، حضور و مانور حماسی مردم کفن پوش ورامین در سطح پایتخت بود که آمادگی خود را برای شهادت در راه ولایت اعلام داشتند.

همایش ستارگان درخشان ورامین 9خرداد 1394       6

قیام 15 خرداد خمیرمایه نهضت ملت ایران و روز بذر انقلاب اسلامی است .

صبح امروز آیت‌الله العظمی نوری همدانی پیامی به همایش ملی ستارگان درخشان ورامین ارسال کرد.

در بخشی از این پیام که توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن محمودی امام جمعه موقت ورامین و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان‌های استان تهران در سالن همایش‌های شهرداری ورامین قرائت شد آمده است:

با سلام و تحیت به آن مجمع محترم و با معنویت که به‌مناسبت تجلیل از قیام 15 خرداد گرد هم آمده‌اند.

قیام 15 خرداد خمیر مایه نهضت مبارک ملت بزرگ ایران و روز بذر انقلاب اسلامی ما است. قیامی که در عصر روز عاشورا سال 42 اتفاق افتاد برگرفته از همان تفکر عاشورایی و حسینی بود و همان‌طور که امام بزرگوار ما در سخنرانی تاریخی آن روز فرمودند: «الان عصر عاشوراست … گاهی که وقایع روز عاشورا را از نظر می‌گذارنم این سؤال برایم پیش می‌آید که اگر بنی‌امیه و دستگاه یزید بن معاویه تنها با حسین سر جنگ داشتند آن رفتار وحشیانه و خلاف انسانی چه بود که در روز عاشورا نسبت به زن‌های بی‌پناه و اطفال بی‌گناه مرتکب شدند! زنان و کودکان چه تقصیر داشتند؟ طفل شش ماهه حسین چه کرده بود؟»

قیامی که برگرفته از عنصر عظیم مردم، رهبری روحانیت و روحیه مذهبی که همان شهادت‌طلبی و فداکاری برای خدا بود و خون همین شهیدان بیمه‌کننده انقلاب ما بوده است و اگر نبود این خون پاک جوانمردان مسلمان و خداجوی امروز اثری از اسلام ناب و نظام اسلامی نبوده است و این انقلاب شکوهمند به ثمر نمی‌رسید.

قیامی که به واسطه آن کارنامه تاریخ‌ساز و سند زنده‌ای برای مستضعفان جهان شد که هیچ‌گاه در مقابله با مستکبران و ظالمان و زورگویان به سکوت ننشینند و عزّ و عظمت خود را به‌واسطه به کف گرفتن جان خود حافظ باشند و به‌واسطه این قیام بود طومار حکومت ستم‌شاهی پیچیده شد و برای همیشه به زباله‌دانی تاریخ سپرده شد و شاید این جریان شکسته شدن هیبت پوشالی حکومت شاهنشاهی بارزترین اثر این قیام بود که باز امام راحل در سخنرانی آن روز این‌گونه خطاب می‌کند: «آقای شاه! شاید این‌ها می‌خواهند تو را یهودی معرفی کنند تا از ایران بیرونت کنند و به تکلیف تو برسند! اگر یک روز صدایی در بیاید، ورق برگردد هیچ‌کدام از این‌ها که اکنون دور تو را گرفته‌اند با تو رفیق نیستند. این‌ها رفیق دلارند، این‌ها دین ندارند این‌ها وفا ندارند، دارند همه چیز را به گردن تو بیچاره می‌گذارند، آن مردک که حالا اسم او را نمی‌برم آن‌گاه که دستور دادم گوش او را ببرند نام او را می‌برم آمد به مدرسه فیضیه و سوت کشید کاماندوها اطراف او مجتمع شدند، فرمان حمله داد بریزید، بکوبید، تمام حجرات را غارت کنید، همه چیز را از بین ببرید، وقتی که از او می‌پرسی که چرا این جنایات را کردید، می‌گوید شاه گفته است، فرمان ملوکانه است که مدرسه فیضیه را خراب کنیم این‌ها را بکشیم، نابود کنیم!»

نتیجه آن بعد از گذر زمان با هدایت و رهبری روحانیت آگاه و امام راحل و عظیم‌الشأن انقلاب بود که در روز 22 بهمن به ظهور رسید و برای همیشه استقلال و عظمت مردم ایران برگشت. امروز نیز وظیفه ملت هشیار و بیدار و عزیز ایران اسلامی این است که همان روحیه انقلابی و جهادی و شهادت‌طلبانه که در آغاز نهضت داشتند را حفظ کرده و در مقابل زیاده‌خواهی و زورگویی مستکبران مقاوم باشند و با محور قرار دادن همان سه عنصری که در نخست به‌عنوان محور اصلی قیام بوده از انقلاب محافظت کنند و با حمایت از نظام اسلامی و ولایی و همچنین حمایت و پشتیبانی رهبری انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای زمینه را برای ظهور منجی کل امام عصر (عج‌الله فرجه الشریف) فراهم سازد.

و اما مردم غیور و همیشه در صحنه ورامین و شهرهای اطراف همانند پیشوا با حرکت به‌موقع و به‌جا که بیان‌گر بصیرت مردم آن منطقه بود برگ زرینی در انقلاب خلق کرده‌اند و حرکت عظیم و ماندگار و با صلابتی را از خود نشان دادند و نامشان برای همیشه در تاریخ پر افتخار ایران اسلامی خواهد ماند و به‌عنوان یک جمعیت ظلم ستیز و دین باور و مطیع روحانیت ثبت شد.

در پایان از برگزارکنندگان این همایش که با هدایت و راهنمایی امام جمعه محترم حضرت آیت‌الله محمودی صورت پذیرفت تشکر می‌کنم و همگان را به خدای بزرگ می‌سپارم.           حسین نوری همدانی

 

همایش ستارگان درخشان ورامین 9خرداد 1394       2
همچنین ظهر امروز حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن ابوترابی فرد در همایش ملی ستارگان درخشان در ورامین با اشاره به نقش مردم ورامین در پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم ورامین مردمی شریف، متدین، شهید پرور و انقلابی هستند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مردم ورامین پیشکسوتان عرصه جهاد و مبارزه بوده که افتخار حضور در حرکت پرخروش و عزت آفرین ۱۵ خرداد سال ۴۲ را دارند.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران از حرکت عظیم ملت بزرگ ایران در پانزدهم خرداد سال ۴۲ الهام می گیرد و بنیانگذار عظیم الشأن انقلاب اسلامی بر این واقعیت اصرار دارند که مبدأ انقلاب و این حرکت بزرگ و عظیم پانزدهم خرداد است.
حجت الاسلام ابوترابی اضافه کرد: بدون تردید انقلاب اسلامی ریشه در یک تاریخ کهن دارد و ارزش های متراکم، مبانی اعتقادی و تاریخ ایران اسلامی ملت ایران ورق های زرینی هستند که نقش تعیین کننده ای در تدوین انقلاب اسلامی داشتند.
ملت ایران در خلق انقلاب اسلامی نقش محوری دارند
این مسئول عنوان کرد: بدون تردید ملت ایران و ارزش های اسلامی و ملی در خلق این انقلاب نقش محوری داشتند و نگاه امام راحل به پانزدهم خرداد به عنوان مبدأ انقلاب اسلامی تببین کننده این دیدگاه است که انقلاب اسلامی بر اساس اسلام، ارزش های متعالی دین و مرجعیت و ملت ایران نهاده شده است.
نائب رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: مرجعیت دینی به عنوان یک عنصر اصلی در پیروزی انقلاب اسلامی بر اسلام، ارزش های اسلامی و اصول و مبانی دینی اصرار دارد و موتور محرکه اسلام است.
وی گفت: مرجعیت دینی بر اساس آموزه های دین حرکت کرده و با الهام از قرآن و دین سخن می گوید به همین خاطر هویت مرجعیت به ارزش های دینی است و بدین ترتیب اسلام به عنوان هدف و مقصود نهایی انقلاب اسلامی محسوب می شود.
ابوترابی  ادامه داد: باید بر این نکته تأکید داشت که انقلاب اسلامی برگرفته از مرجعیت دینی بوده و محور انقلاب اسلامی است و با حضور تعیین کننده مرجعیت که حرکت آن مبتنی بر مبانی دین و مکتب اهل بیت بود این نهضت اسلامی به ثمر نشست.
این مسئول تأکید کرد: عنصر دیگری که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش محوری ایفا کرد، مردم بودند به همین خاطر عنصر مردم بود که به ندای مرجعیت دینی پاسخ داد و در مسیر او قدم برداشت به همین خاطر باید انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب مردمی دانست.
وی گفت: ارکان سه گانه انقلاب اسلامی در ۱۵ خرداد سال ۴۲ تعریف می شود لذا امام راحل تأکید دارند که مبدأ انقلاب اسلامی، پانزدهم خرداد است و باید شناسنامه انقلاب به درستی تعریف شود.
برخی به دنبال تضعیف مبارزه با نظام سلطه هستند
این مسئول یادآور شد: در دوران مبارزه مردم با استبداد شاهنشاهی هدف مردم حذف شاه و رژیم آن بوده اما در بقیه انقلاب ها متفاوت بوده به طور مثال در مشروطه علما به میدان آمدند تا استبداد را بردارند و خواستند سلطنت را مدیریت کنند. اما انقلاب پانزده خرداد چهل و دو به حذف و کنار گذاشتن سلطنت اشاره دارد.
وی بیان داشت: عدم غفلت از آرمان های انقلاب اسلامی نقش عمده و تعیین کننده ای در وحدت ملت ایران دارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز همواره بر ادامه راه و مسیر امام تأکید دارند.
 
همایش ستارگان درخشان ورامین 9خرداد 1394       3

از خانواده شهدای ۱۵ خرداد سال ۴۲ ورامین و همچنین شاهدان عینی این حماسه با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

در این مراسم از خانواده شهیدان معصومشاهی، عرب مقصودی، طباطبایی، خانی، رجبی، اردستانی و شهید مهابادی به عنوان هفت شهید شناسایی شده قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۴۲ ورامین و همچنین از حاج غلامرضا معصومشاهی ، حاج امیر اکبری و حاج حسین خلیلی به عنوان شاهدان عینی این حماسه تجلیل شد.
حجت الاسلام سید محسن محمودی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: در روز پانزدهم خرداد سال ۴۲، وقتی خبر دستگیری امام راحل به شهر ورامین و پیشوا رسید، مردم کفن پوشیده و به نشانه اعتراض به سمت تهران حرکت کردند.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان های استان تهران افزود: زمانی که جمعیت کفن پوشان به مقابل پل باقرآباد رسید، مزدوران رژیم شاه بر روی مردم گلوله بسته و تعداد زیادی از قیام کنندگان را به خاک و خون کشیدند.
وی ادامه داد: اگرچه تعداد زیادی در این قیام شهید و مجروح شدند اما تنها هفت شهید در این قیام مورد شناسایی قرار گرفتند که به عنوان ستارگان درخشان دیار ۱۵ خرداد برای همیشه در اذهان مردم باقی خواهند ماند.

همایش ستارگان درخشان ورامین 9خرداد 1394       5
در حاشیه همایش ملی ستارگان درخشان در ورامین از نفرات برتر بخش علمی این همایش با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

در آیین تجلیل از نفرات برتر بخش علمی همایش ملی ستارگان درخشان، بر اساس نظر هیئت داوران، زهرا قنبرعلی ، سید محمد حسن محمودی ، سمیرا تاجیک و مجتبی فتحی در بخش مقاله نویسی و اسماعیل ریحانی در بخش وبلاگ نویسی شایسته تقدیر شناخته شدند و از سوی حجت الاسلام ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی ، آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین و محسن ممیزی دبیرهمایش مورد تجلیل قرار گرفتند.
محسن ممیزی در حاشیه این مراسم اظهار داشت:  بخش فراخوان مقالات ۱۵ خرداد به منظور برگزاری همایش ملی ستارگان درخشان اعلام شد و طی آن جمعی از پژوهشگران و نویسندگان در این زمینه آثار خود را به دبیرخانه همایش ارسال کردند.
دبیر همایش ملی ستارگان درخشان افزود: پس از دریافت آثار، هیئت داوران تمامی آثار رسیده را مورد داوری قرار داد و در نهایت، زهرا قنبرعلی ، سید محمد حسن محمودی ، سمیرا تاجیک و مجتبی فتحی رتبه های برتر این همایش را کسب کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیوندهای مهم

تماس با ما

آدرس مرکز شماره 1 (خواهران) :

ورامین-میدان رازی-ابتدای بلوار رسالت-جنب آتش نشانی-ساختمان شهید مهتدی-مرکز علمی کاربردی شهرداری ورامین

شماره های تماس :36220146 – 36229945    – کدپستی 3371739974

آدرس مرکز شماره 2 (برادران) :

ورامین-بلوار رسالت-مجتمع عفاف-مرکز علمی کاربردی شهرداری ورامین

شماره تماس:36220091

 

آدرس مرکز نقشه

تمام حقوق برای دانشگاه علمی کاربردی ورامین محفوظ میباشد


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/pesarek2/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373